Nizozemsko – nová kolektivní smlouva v automobilovém průmyslu - Rakovník

Nizozemsko – nová kolektivní smlouva v automobilovém průmyslu

FNV Metaal a CNV Professionals uzavřeli kolektivní smlouvu se zaměstnavatelem Bovag pro 85 000 pracovníků v sektoru garáží a dvoukolek. Stávky v sektoru garáží byly odvolány.

Nová dohoda platí 24 měsíců. Platí od 1. listopadu 2018 do 31. října 2020.

Zvýšení mzdy bude následující:

- pevná částka ve výši 81 EUR měsíčně od 1. února 2019 a další pevná částka ve výši 83 EUR měsíčně od 1. února 2020. U průměrné mzdy se jedná o nárůst o 3,25 % ročně, o 6,50 % za dva roky.

- Mladí zaměstnanci dostanou normální mzdu o rok dříve, v roce 2019 ve věku 22 (místo 23) let a v roce 2020 ve věku 21 let.

Strany se rovněž dohodly na pilotním projektu s generačním paktem. Podle tohoto paktu mají starší zaměstnanci právo pracovat kratší pracovní dobu a mladí pracovníci budou mít k dispozici nová stálá pracovní místa. Kromě toho existuje dohoda o zlepšení udržitelné zaměstnatelnosti, odborné přípravy a vzdělávání a příležitostí pro (mezi) sektorovou mobilitu. Pracovníci dostanou jeden den ročně, aby pracovali na svém osobním rozvoji.

Bylo ujasněno, že sobota není povinným pracovním dnem. Dohodou byla sobota definována jako dobrovolný pracovní den s přirážkami.

Albert Kuiper, vyjednavač / funkcionář FNV Metaal: "V garážích je nyní mír, protože management nakonec naslouchal zaměstnancům. Díky unikátním stávkám členů FNV musely podniky v sektoru garáží akceptovat to, že jejich zaměstnanci opravdu nechtějí pracovat v sobotu. Navíc získávají zasloužené navýšení platu. Další prvky jsou rovněž velmi důležité, například, že budou provedeny studie s cílem omezit pracovní tlak a zvýšit zdravotní opatření v oblasti výfukových plynů.

"Konečně bude kladen důraz na rozvoj a udržitelnou zaměstnatelnost", uzavírá vyjednavač Marco Hietkamp z CNV Vakmensen po ukončení vyjednávání. Uvádí, že vyjednávání dosáhlo velmi dobrého výsledeku. "Tento balíček pracovních podmínek obsahuje spoustu prostoru pro rozvoj zaměstnanců, kromě pěkného zvýšení platu. A samozřejmě co je důležité je to, že povinnost pracovat v sobotu byla shozena ze stolu. Získali jsme dva roky pro další průzkum. Rád bych následně členům předložil výsledky ke schválení.