Čeká nás „hladké přistání“ neboli zdravé zpomalení ekonomiky, žádná krize, říká guvernér ČNB. - Rakovník

Článek – seznam.cz

 

Stejně jako známá televizní věštkyně a kartářka Jolanda často „vidí velký špatný“, předvídají i někteří renomovaní ekonomové a analytici, že v novém roce přijde hospodářská krize. Jiří Rusnok, guvernér České národní banky, se na ně kvůli tomu zlobí: „Je to strašení lidí.”

Guvernér podobné katastrofické prognózy dokonce v rozhovoru pro Seznam označil za nebezpečné, protože podobnými řečmi mohou krizi přivolat.

„To je známý syndrom sebe se naplňujících proroctví. Když budete lidem hustit do hlavy, aby začali brzdit, příliš toho nekupovali a neinvestovali, tak se to samozřejmě může negativně projevit. To pak vede až k předpovědím typu ‚ježíšmarjá, nekupujte nic, protože kdoví, co bude zítra‘. A my jsme na to mistři, tu minulou krizi jsme si sami takovou negativní spirálou prohlubovali."

 Na předvídání horších časů guvernér nepovažuje nic originálního. Připomíná, že tržní ekonomika se vyvíjí v cyklech, kdy se období hospodářského vzestupu pravidelně střídá se stagnací nebo recesí.

 „Je to asi tak stejně hodnotné jako předpovědi, že jednou bude zima, když máme střídání ročních období. Je to strašení, zároveň je to trošku způsob práce a obživy některých analytiků. Ale zdaleka to nejsou všichni, je to asi pár těch, kteří hledají způsob, jak být trochu více exponován v mediálním světě,“ míní Jiří Rusnok.

 On sám proto varuje před tím, abychom podléhali tragickým prognózám. Odmítá používat slovo „krize“, ale zároveň dodává, že sama centrální banka ve svých předpovědích očekává zpomalení ekonomického růstu.

 „My to zpomalení dokonce vítáme. Říkáme tomu vlastně hladké přistání, návrat k tomu potenciálnímu růstu. Je to zdravé zpomalení, vůbec by ale nemělo vést k nějakým obavám,“ vysvětluje guvernér ČNB.

 Jinými slovy – rychle rostoucí česká ekonomika si potřebuje „vydechnout“, aby se nepřehřála a její růst zůstal zdravý a hlavně udržitelný. Rizika přehřátí jsou už dnes vidět hlavně na extrémním růstu cen nemovitostí nebo na nedostatku lidí na pracovním trhu.

 „My v našich prognózách zatím žádnou krizi v příštích dvou třech letech nevidíme. Žádné dramatické tvrdé přistání nás nečeká. Nemá cenu tomu podléhat a příliš zvedat kalhoty, když brod je ještě hodně daleko,“ dodává Jiří Rusnok.