Vyjednávání KS 2021 6. kolo - Rakovník

Vyjádření Odborů k návrhu Valeo ze 7.1.

Odbory v zásadě obecně nesouhlasí se zmrazením (nenavyšováním) mezd. Výdaje každého zaměstnance každoročně stoupají. Ať už je to na domácnost, bydlení, home office, distanční výuku pro děti a kurzarbeit. Zrušení respektive zmrazení bonusů (IP, PB) pro tento rok je velmi demotivující.

Konkurenceschopnost a udržení zaměstnanosti je problém k řešení nadřízenými ve Valeo ve Francii, nelze se na něj tedy odvolávat.

Poradenské služby nejsou pro zaměstnance zajímavé, jsou nabízeny zdarma celou řadou subjektů na internetu. Snížení ceny obědů na 10 Kč za oběd není z pohledu odborů také příliš zajímavé, stejně, jako navýšení flexipasů o 100 Kč.

Nicméně odbory navrhují, po vzoru Žebráku, odsouhlasení nenavýšit v letošním roce mzdy, ale zachovat ostatní body původní kolektivní smlouvy.

Přestávka k poradě vyjednávacího týmu Valeo - Valeo protinávrh

Návrh odborů je pro vedení Valeo téměř akceptovatelný (samozřejmě po validaci Valeo Group). Přesto, s ohledem na zachování pracovních míst pro zaměstnance ve struktuře, Valeo trvá na podmínění pololetního bonusu pro THP pozice (strukturu) vývojem finančního indikátoru např. “operating margin”. Ostatní bonusy pro THP a pro dělníky ponechat v platnosti dle stávající kolektivní smlouvy. V případě odsouhlasení je Valeo připraveno zavést navýšení flexipasů na 500 Kč a snížení ceny obědů na 10 Kč/oběd (v Praze stravenky 70 Kč/den)

Návrh je tedy předložen takto :

Improvement bonus pro dělnické profese zachován od ledna 2021 dle předchozích pravidel s aktualizovanými indikátory a Pololetní bonus pro dělnické profese zachován dle stávajících pravidel.

Improvement bonus pro THP pozice zachován od ledna 2021 dle předchozích pravidel s aktualizovanými indikátory.  Pololetního bonusu pro THP pozice zachován a podmíněn kritériem splnění plánované hodnoty “operating margin” (provozního zisku dle rozpočtu),

Při výše uvedených pravidlech bonusů pro THP/dělnické profese (a již předjednaném nenavyšování mezd)  je Valeo dále připraveno zavést pro všechny zaměstnance na rok 2021:

• 500,- flexi pass (500 bodů/korun na multipass kartě, tj. +100,-/měsíc)

• Obědy - hlavní jídlo za 10,- Kč (pro Prahu navýšení stravenky na 70,- Kč)

Další jednání: 19.1. 12:00 : 13:00