INFLAČNÍ POČÍTÁNÍ - Martin Kavka - Rakovník

Snížení spotřební daně sice vypadá dobře, ale ve skutečnosti státní pokladnu to nebude stát ani korunu, protože díky zvyšování cen pohonných hmot, a nejen pohonných hmot, se vybere nekolikanásobně více na DPH než bude ztráta na příjmové straně z DPH.

Dneska jsem tankoval plnou. 2600 jsem sice neobrečel, ale ještě nedávno jsem platil 1 792.

Tak jsem si to i spočítal. Před měsícem mě km stál 1,6 koruny. Dnes to jsou 2,30 Kč. Předtím stát dostal na DPH a spotřební dani z km 0,78 Kč. Dnes to je 0,9 Kč. Na km. Když se sníží spotřební daň o 1,5 Kč. Tak stát dostane z km 0,8 Kč. Takže stát bude na stejných penězích s jakými počítal před měsícem.

Jenomže například před měsícem Margotka stála 10 Kč, dnes stojí 19 Kč. Tam stát dostal 1,5 koruny. Dnes dostane 2,47 koruny.

Ano, u důležitých věcí, které člověk nemůže ošidit ceny jdou, stejně jako DPH nahoru. Víte, že existují země, jako Manitoba v Kanadě, kde DPH na potraviny je nulové? Jasně, Margotku nejíte od rána do večera, stačí jednou denně.

Dám jiný příklad. Stavební ocel. Ještě nedávno kilo stavební oceli bylo kolem 30 korun za kilo. Dnes to je 62. Ocelová konstrukce pro menší halu, bratru 120 tisíc kilo neboli 120 tun. Materiálově předtím 3 600 tisíc korun. Z toho DPH 624 793. Dnes 7 440 tisíc, z toho DPH 1 291 tisíc. Stát dostane o 666 446,-Kč více na DPH, než vybral předtím.

Pokud si někdo myslí, že 120 tun je nějaké velké množství, tak není. Je to jen malá, skoro nenápadná hala. Velké haly mají konstrukce v desítkách miliónů korun.

A ještě něco bližšího. Myslím, dle sebe, že člověk, mimo jiného, sní každý den 4 rohlíky a 250 g chleba. Rohlík stál 1,5 koruny a stát z toho dostal 19 haléřů. Dnes stojí 2,3 a stát obdrží 30 haléřů. Ono se to nezdá moc. Ale – za rok jeden člověk jen na rohlíkách dal stát 277,4 Kč, dnes 438 korun. Chleba stál kilo 35 korun. Čtvrtka chleba na den znamenala odvod státu denně 1,51 koruny. Dnes je to 1,95 korun. Za rok to bylo 551 korun, dnes to je 711,75 koruny.

Ve shrnutí: Předtím člověk odvedl státu na DPH za rohlíky a chleba za rok 828,4 korun, dnes to je 1 149,75. Rozdíl 321,35 ve prospěch státu. Ono se to nezdá moc. Jenže, když budu počítat, že se to týká například jen 8 mil. lidí, tak to činí za rok 2,57 mld. Kč navíc do státní pokladny. Jen na rohlících a chlebu. Ve skutečnosti jen za potraviny jsou to desítky miliard korun z DPH, které stát získá jen díky zvyšování cen.

Nepočítám průmysl, elektroniku apod.

Vychází mi z toho jen jedno. Není v zájmu státu, aby to vše bylo levnější. Naopak, pro stát jsou to příjmy, s kterými předtím politici nepočítali. Jen se obávám jedné věci, že v důsledku to povede, že lidé začnou více počítat za co utratit svoje peníze, což ze strany lidí k menšímu utrácení. Tím se méně prodá a začne se propouštět a ekonomika spadne do recese. Takže stát krátkodobě má vysoké příjmy, ale může se brzy stát, že bude mít takové výdaje, jako ještě nikdy v historii.

A ne, opravdu to není Putinova drahota, jak ty šašci prohlašují. Putin proti nám nevyhlásil sankce. A ty ceny jsou důsledkem našich sankcí na Rusko.

Jen nevím, proč si politici berou jako rukojmí vlastní občany.