Příspěvky na tomto fóru jsou přístupné pouze přihlášeným uživatelům!
Pro přispívání musíte být přihlášen ke svému uživatelskému účtu.
Známá věc: V jednotě je síla.
Napsal: §§§ 26. 6. 2018, 16:21
Zvyšte mzdy, nenažranci! Čeští dělníci se postavili Francouzům. Křičeli, nadávali, vypískali ředitele.
Na Plzeňsku věc nevídaná. Kolem tří stovek protestujících před branami podniku. Odboráři a zaměstnanci francouzského koncernu Zodiac Aerospace manifestovali za vyšší mzdy, kratší týdenní pracovní dobu a další sociální výhody, které u jejich kolegů v zemi galského kohouta jsou již řadu let naprosto normální. Akci zorganizovali místní odboráři za podpory odborového svazu KOVO, a zatímco na krajském úřadu pořádali tiskovou konferenci po jednání Rady, magistrát města podle pátečního údivu primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) nevěděl o ničem a regionální hospodářská komora ani nevyslala, stejně jako krajský úřad, „zvěda“ na Borská pole. Do Plzně údajně „čistou náhodou, shodou okolností“ dorazil vysoký představitel nového vlastníka této velmi prosperující firmy.
Ztratit × stratit
Napsal: lupekaka 13. 6. 2018, 15:02
Psaní tohoto slova činí značné potíže, a proto je dobré si zapamatovat, že jediná správná podoba uvedeného slovesa je ztratit.
Pravopis je možné odvodit ze samotného významu slova jednoduchou poučkou. Sloveso ztratit vyjadřuje skutečnost, kdy člověk přijde o něco tak, že to již nelze najít; jedná se tedy o sloveso dokonavé (děj ukončený).
Existuje též sloveso tratit, které užíváme ve významu prodělávat (přicházet o něco) – tedy sloveso nedokonavé. Předpona z- zde poté plní klasickou funkci a ze slovesa nedokonavého tvoří sloveso dokonavé, tj. tratit – ztratit (podobně jako u sloves: moknout – zmoknout, trestat – ztrestat apod.). Pomůckou nám může být i to, že se svým způsobem může jednat i o změnu stavu, která se též značí předponou z-.
Ano,ztratit je dobře.Omlouvám se za pravopisnou chybu.Velmi poučné vysvětlení.
Ahoj odboráři.
Napsal: §§§ 8. 6. 2018, 15:12
Zastavte čas,přišli jsme zas,probudit Vás,než stratíme hlas.
Zdravice - testování fora
Napsal: lupekaka 31. 5. 2018, 13:33
Zdar a sílu všem uživatelům nového fóra. Testování započato, první dotaz k diskusi. Kolik dioptrií má náš předseda ? Trpí krátrozrakostí anebo dalekozrakostí? čekám na reakce .
Nové fórum pouze pro registrované členy (zaměstnance)
Napsal: King 30. 5. 2018, 10:56
Každý člen odborů pokud požádá a bude mít přihlašovací heslo bude moci přistupovat do tohoto fóra pod svojí přezdívkou (nick). Ostatní zaměstnanci musí vyplnit žádost o přístup a pokud bude vedením odborů schválena, tak mohou přistupovat pod přezdívkou na toto fórum.
Známá věc: V jednotě je síla.
Zvyšte mzdy, nenažranci! Čeští dělníci se postavili Francouzům. Křičeli, nadávali, vypískali ředitele.
Na Plzeňsku věc nevídaná. Kolem tří stovek protestujících před branami podniku. Odboráři a zaměstnanci francouzského koncernu Zodiac Aerospace manifestovali za vyšší mzdy, kratší týdenní pracovní dobu a další sociální výhody, které u jejich kolegů v zemi galského kohouta jsou již řadu let naprosto normální. Akci zorganizovali místní odboráři za podpory odborového svazu KOVO, a zatímco na krajském úřadu pořádali tiskovou konferenci po jednání Rady, magistrát města podle pátečního údivu primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) nevěděl o ničem a regionální hospodářská komora ani nevyslala, stejně jako krajský úřad, „zvěda“ na Borská pole. Do Plzně údajně „čistou náhodou, shodou okolností“ dorazil vysoký představitel nového vlastníka této velmi prosperující firmy.
Ztratit × stratit
Psaní tohoto slova činí značné potíže, a proto je dobré si zapamatovat, že jediná správná podoba uvedeného slovesa je ztratit.
Komentáře: 1 komentářůPravopis je možné odvodit ze samotného významu slova jednoduchou poučkou. Sloveso ztratit vyjadřuje skutečnost, kdy člověk přijde o něco tak, že to již nelze najít; jedná se tedy o sloveso dokonavé (děj ukončený).
Existuje též sloveso tratit, které užíváme ve významu prodělávat (přicházet o něco) – tedy sloveso nedokonavé. Předpona z- zde poté plní klasickou funkci a ze slovesa nedokonavého tvoří sloveso dokonavé, tj. tratit – ztratit (podobně jako u sloves: moknout – zmoknout, trestat – ztrestat apod.). Pomůckou nám může být i to, že se svým způsobem může jednat i o změnu stavu, která se též značí předponou z-.
Ano,ztratit je dobře.Omlouvám se za pravopisnou chybu.Velmi poučné vysvětlení.
Ahoj odboráři.
Zastavte čas,přišli jsme zas,probudit Vás,než stratíme hlas.
Zdravice - testování fora
Zdar a sílu všem uživatelům nového fóra. Testování započato, první dotaz k diskusi. Kolik dioptrií má náš předseda ? Trpí krátrozrakostí anebo dalekozrakostí? čekám na reakce .
Komentáře: 1 komentářůPředseda má astigmatismus.
Nové fórum pouze pro registrované členy (zaměstnance)
Každý člen odborů pokud požádá a bude mít přihlašovací heslo bude moci přistupovat do tohoto fóra pod svojí přezdívkou (nick). Ostatní zaměstnanci musí vyplnit žádost o přístup a pokud bude vedením odborů schválena, tak mohou přistupovat pod přezdívkou na toto fórum.