Změna pracovních smluv u pracovníků s týdenním pracovním fondem 22 hod - Žebrák

1) Většině pracovníků s fondem pracovní doby 22 hod / týden skončil ke dni 30.4.2020 dodatek k pracovní smlouvě a od nastávajícího období se Valeo rozhodlo udělat změny. Nadále budu pro tyto pracovníky v textu používat zaužívané označení " víkenďáci", ale upozorňuji, že nikdo z těchto pracovníků nemá v pracovní smlouvě ani zmíňku o tom, že by měl pracovat o víkendu. Takže se jedná pouze o slengové označení. ODBORY NÁM BEROU PENÍZE !!!!!!!!! To jako vážně? To si někdo opravdu myslí? Je to normální? No to snad NE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cena práce pro "víkenďáky" je už pro Valeo příliš drahá, a tak se rozhodli pro změnu, která více odpovídá ceně práce v porovnání s pracovníky v týdnu. Jednoduše řečeno to je celé. "Víkenďáci" nadále už nebudou pobírat za 22 hodin týdně stejnou mzdu jako pracovník co odpracuje 37,5 hod týdně ale jen poměrnou část, kterou ve skutečnosti odpracují. Na další bonusy jako VPS, Poly/Poly to už nemá vliv. TOTO JE JEDNOZNAČNÉ ROZHODNUTÍ MANAGEMENTU VALEO a ODBORY NA TOM NEMAJÍ ŽADNÝ PODÍL !!!!!!!!!!!!!

2) Co iniciovali odbory?

- textovou úpravu kolektivní smlouvy tak, aby všude, kde bylo slovo, věta, článek "víkend", aby toto bylo z textu KS odstraněno, protože to nemá žádné opodstatnění. My jednoduše nemáme víkendové pracovníky a tyto texty v KS jsou jen špatné pozůstatky minulosti a nikdy neměli na nic funkční vliv. Místo toho se maximálně objeví v KS text, tam kde to bude potřeba "pracovníci s fondem prac doby 22 hod / týdně".

3) Co odbory požadují ?

Odpověď je jednoduchá. Pro pracovníky s fondem pracovní doby 22 hod / týden požadujeme všechno to, na co mají nárok pracovníci s fondem pracovní doby 37,5 (40) hod / týden. V praxi to dedy znamená že požadujeme:

- příplatek mzdy ve výši 25% průměrného výdělku pro všechny zaměstnance  za odpracované hodiny v sobotu a v neděli (je to ujednáno v KS !!!),

- pro všechny zaměstnance stejné nároky na příspěvek na dopravu - nezáleží na tom, zda se pracuje v pracovní dny, nebo v sobotu a v neděli,

- chceme se zabývat jednotným příspěvkem na stravu. Když v je týdnu zaměstnanec  v práci 12 hodin, má nárok na dvě dotované jídla. V So a Ne tento nárok není. Proč? I toto chceme do budoucna ujednotit. Termín ale teď nedokážu říct. Je tam potřeba určitej "administratívy" , změny software a pod.

Možná časem přideme ještě na další věci, ve kterých je neoprávněný nesoulad mezi pracovníky 22 hod vs 37,5 (40) hod a budeme je chtít s vedením Valea projednávat a řešit. Vždy však ke prospěchu věci zaměstnanců "víkenďáků" a ne naopak, jak se "někdo" snaží namlouvat.

V závěru tohoto článku vám chci říct, že máte li nějaký dotaz ohledně této tématiky ( ale samozřejmě i  jiné) neváhejte mě kontaktovat ať už osobně, nebo telefonicky, nebo  emailem.

S pozdravem, předseda ZO OS KOVO Valeo Žebrák, Jozef Andel